Gratulacje Kinga!! – 3 miejsce w MŚ OpenBIC

Parę dni temu zakończyły się Mistrzostwa Świata w klasie OpenBIC. W tym roku wystartowała rekordowa liczba prawie dwustu zawodników podzielona w dwóch kategoriach wiekowych do lat 12 oraz do lat 15. W tegorocznej edycji mistrzostw zrezygnowano kategorii Open do lat 17 w efekcie wielu starszych zawodników nie mogło wystartować. Format rozgrywania regat był standardowy za wyjątkiem trasy slalomowej (co w przypadku tej łódki świetnie się sprawdza), rozstrzygania wszystkich protestów na wodzie  (z wyjątkiem sytuacji, gdzie w przypadku kolizji doszło do uszkodzenia sprzętu lub uszczerbku na zdrowiu zawodnika) oraz zezwolenia na pompowanie, gdy siła wiatru przekraczała 12 węzłów. Jak się sprawdza takie zezwolenie na pompowanie w praktyce, można sprawdzić na przykładzie olimpijskiej klasy Finn, gdzie żeglowanie na tej łodzi zostało pchnięte w zupełnie nowy wymiar. W przypadku klasy OpenBic również sprawdza się rewelacyjnie!! Dzieciaki żeglują bardziej dynamicznie i mają okazję zaznajomić się bliżej z możliwościami ślizgowymi w/w łódki.

Miejsce rozgrywania regat to wszystkim dobrze znane Jezioro Garda, a organizatorem został klub żeglarski w Rivie. W skrócie – sukces gwarantowany!! Piękna i słoneczna pogoda z siłą wiatru 20-25 węzłów pozwoliła organizatorom przeprowadzić 10 wyścigów dla grupy starszej oraz 7 dla młodszej. W grupie młodszej dzieciaki ścigały się na mniejszym żaglu 3.8 m, a starsze na większym 4.5 m. Muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony możliwościami  mniejszego żagla, gdzie główna różnica polega na ścięciu dużej góry żagla 4.5 m. (oczywiście oprócz faktu, że jest on wykonany z innego materiału). W efekcie przy silnym wietrze w żegludze na wiatr prędkości łodzi są porównywalne. Co przekłada się na większą frajdę i przyjemność żeglowania młodszych zawodników, a szczególnie gdy mogą żeglować z tą samą prędkością co starsi :) Dla ciekawskich w pędniku zmienia się tylko żagiel, a masz i bom uniwersalne.

Wracając do naszej imprezy fenomenem regat okazała się młoda australijka, która w młodszej grupie zwyciężyła w klasyfikacji generalnej. Jej dobra żegluga na kursach wolnych, praca podczas żeglugi na wiatr oraz ogólne umiejętności napędowe łódki pozwoliły na zwycięstwo prawie we wszystkich wyścigach. Duży szacunek za piękny styl jazdy, który bardzo przypomina styl jaki można zaobserwować u starszych zawodników klasy Laser. W grupie starszej trofeum nie opuściło klubu organizatora, bo zwycięzcą został lokalny zawodnik z włoskiego klubu Fraglia vela Riva. Nam po zmaganiach udało się wywalczyć trzecie miejsce w klasyfikacji dziewczyn do lat 12, które zdobyła Kinga Gawlińska. Jest to dla nas i dla stawiającej pierwsze kroki w Polsce klasy OpenBIC duży sukces.

Zawody zostały na tyle ciepło przyjęte przez lokalne władze oraz władze klasy OpenBIC, iż doszli do porozumienia i w przyszłym roku zawody w klasie OpenBIC odbędą się przed corocznym optimiściarskim Meetingiem na Gardzie!! Doskonały termin i możliwość zaprezentowania klasy OpenBIC szerszemu gronu żeglarzy.

W przyszłym roku gospodarzem Mistrzostw będą Niemcy, więc już szykujemy się na podbój zachodu :) Zawody odbędą się w Travemunde i będą to pierwsze ważne zawody organizowane przez nowopowstałe stowarzyszenie klasy OpenBIC w Niemczech.

Na koniec powrót na Gardę w postaci krótkiego filmu z udziałem naszych zawodników klasy OpenBIC.